Akcja Piec
Akcja Piec

Food Think Tank, Karina Marusińska, Gosia Rojek, Marta Śniady
akcja, 2023

Wypiekanie ciasta przygotowanego na ukraińskim zakwasie w ramach rozpoczęcia Biennale WRO

Akcja Piec wrocławskiego kolektywu Food Think Tank eksponuje proces rośnięcia i wypiekania ciasta przygotowanego na ukraińskim zakwasie. Wyciągane z buchającego ogniem pieca chleby, bułki, podpłomyki, rogale, placki, pojawiające się na stołach wykonanych w MiserArt przez osoby w kryzysie bezdomności, towarzyszą gestom witania i wzajemnego poznawania się uczestników Biennale WRO.

W instalacji „Chleb powszedni” Kariny Marusińskiej i Marty Śniady zbierane z podłogi okruchy na blatach są częścią instalacji dającej widoczność i słyszalność niepozornym elementom rzeczywistości – resztkom, drobinom chleba – tym niedbale porzuconym po nasyceniu i tym, które muszą wystarczyć, aby przetrwać. Brak, niedobór, strata to „chleb powszedni” w czasie wojny. Okruchy jako ucieleśnienie resztek, pozostałości po rozpadzie, zgliszcza. Ale także nobilitacja rzeczy/spraw/historii drobnych, z pozoru mało istotnych, marginalizowanych. Obok pieca, prace Gosi Rojek pt. „Pola” prezentujące malarstwo stworzone autorską techniką na bazie składników ziemi.

Otwarta przestrzeń kuchni otaczającej piec chlebowy, sień i wejście wypełnione krzątaniną piekarzy i obecnością współdziałających i podjadających widzów; zapach pieczonego chleba, odgłosy ognia, skłębione chmury mąki, gorący chleb parzący ręce podczas łamania i dzielenia się, wszechobecne okruchy, z których żaden nie powinien zostać zmarnowany – oto multisensoryczny krajobraz wydarzenia. Każdy z uczestników jest tu zarówno gościem, jak i gospodarzem.

Założeniem projektu rozpoczynającego Biennale WRO 2023 Fungible Content jest także nakreślenie linii łączącej Miser Art – miejsca powstałego z potrzeby kształtowania wspólnoty przeciwstawiającej się wykluczeniu, z pobliską PIEKARNIĄ Żywą Kulturą – miejscem działań artystycznych, powstałym z przekształconej dawnej piekarni wojskowej. Szkicując wielowymiarową inkluzywną przestrzeń spotkań, wartości postaw rozwijających się na różnych polach, opartej na wspólnej pracy, tworzeniu i zrównoważonym konsumowaniu.

Food Think Tank – kolektyw, który powstał w roku 2013. Od 2015 roku uzyskał status fundacji. Jest to grupa specjalistów z wielu branż, kooperujących w ramach projektów edukacyjnych, których centrum stanowią kulinaria i sztuka. Każdy z członków koncentruje się na określonym zagadnieniu, przyjmując optykę własnej dziedziny czy specjalizacji, tym samym inspirując innych do poszukiwania nowych rozwiązań. FTT realizuje także liczne projekty społeczne, akcje miejskie, interwencje kulinarne. Najważniejsze interdyscyplinarne projekty: Między łąką a lasem (2013), Sad i Ogień (2014), Ziemia i Woda (2014-2015), Las – instalacja (2015), Korzeń – studium przypadku (2016-2017), Migrant Food Language (2018-2019).

Karina Marusińska urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych – Wzornictwo, Projektowanie Ceramiki (2003-2008). Studiowała także w ramach programów stypendialnych na hiszpańskim Uniwersytecie Kraju Basków w Bilbao (2007) i we francuskim Instytucie Ceramiki w Guebwiller (2008). Odbyła studia podyplomowe Design Management prowadzone przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2009-2010) oraz międzynarodowe studia podyplomowe „Kaolin” na kierunku sztuka i design we współczesnej ceramice w ENSA Limoges we Francji i Chinach (2013-2014). Pracuje na wrocławskiej ASP jako adiunktka w Pracowni Ceramiki Kontekstualnej. Jest artystką interdyscyplinarną, nauczycielką akademicką z tytułem doktory, animatorką społeczno-kulturalną. Współtworzyła grupę projektową Wzorowo (2008-2014). Należy do kolektywu Food Think Tank (od 2014) i grupy performerskiej Łuhuu! (od 2005). Jest wielokrotną stypendystką (m. in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Wrocławia), laureatką nagród (m. in. „Talent Trójki” Polskiego Radia, „Warto” Gazety Wyborczej, „Make me!” Łódź Design, Przeglądu Sztuki „Survival 14”), rezydentką (Francja, Chiny, Słowacja, Austria, Wielka Brytania), uczestniczką licznych krajowych i międzynarodowych wystaw, festiwali, sympozjów, plenerów. Jej prace znajdują się w zbiorach Krehky Gallery w Pradze, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.